Yabancı hukuk büroları

Yabancı hukuk büroları

Yabancı hukuk büroları İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya illerinde yoğunlaşmış olsa da Türkiye’nin diğer bazı illerinde de mevcut.

Yazımızda Yabancı hukuk bürosu isimleri vermek yerine bunların kuruluş amaçları ve yaptıkları işlere değineceğiz.

Yabancı hukuk büroları aslında baroların pek hoşlandığı ve onayladığı avukatlık ofisleri değil. Zira barolara göre bu yabancı avukatlık büroları hem Türk avukatların tabi olduğu kurallara uymamakta  hem de haksız rekabet yaratmaktalar.

Genelde bir Türk avukat ve yabancı hukuk bürosu sahibi ile partner olarak yürütülen bu  ofisler reklam amacıyla bu yabancıların adını dahi kullanmakta.

Nedir bu yabancı büroların eksileri, yanlışları?

  •  Yerli şirketler kadar vergi ödemezler. KDV’den muaflar. Bu durumda devletin vergi kaybı oluşuyor.
  • Türk avukatlar avukatlık mevzuatı gereğince (reklam yasağı) reklam ve ilan veremiyorlar ancak yabancı hukuk büroları kendi internet sitelerinde aracılık ettikleri büyük uluslararası sözleşmeleri, ticari işleri ve satın almaları ilan edebiliyorlar. Bu da Türk avukatlık hukuku açısından bir haksız rekabet yaratmakta.
  • Bu büroların bazıları Türk avukat çalıştırmakta ancak yabancı ülkede istihdam ediyor gösteriyorlar ve kazançlarından kesinti yapılmıyor. Bu şekilde devlet vergi kaybına uğruyor.
  • Ülkenin önemli sektörlerindeki birleşme, özelleştirme, satınalma gibi hayati işlemlerine müdahale edebiliyorlar.
  • Yatırımcıların Türkiye’ye yatırım yapması açısından yararları olsa da yanlarında çalıştırdıkları avukatların çoğu yalnızca tercüme işleri ile uğraşıyorlar. Bir avukatın sadece Türkçe’ye çeviri yapan tercüman gibi çalışması ise onu da köreltiyor mesleki açıdan.
  • Bir kısım büro ise internet sitelerinde yabancı müvekkilleri olduğunu belirterek algı operasyonu yaparak sanki uluslararası bir hukuk bürosu imiş gibi davranıyor ve dolayısıyla yine meslektaşlarıyla haksız rekabet yaratıyor.

Not: Burada uluslararası hukuk bürosu isimleri vermek yerine Yabancı avukatlar için inceleyebileceğiniz kaynaklar;

www.a-law.org

www.legalink.org

 

 

Author: admin